Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tři sestry

9. 4. 2010

Tři sestry jsou česká hudební skupina hrající původně punk. Později inklinovala k různým stylům hudby přes rock, punkrock, občas i metal až po hardcore. Textařem, hlavním zpěvákem a nejznámější osobností kapely je Lou Fanánek Hagen, vlastním jménem František Moravec, dalšími členy jsou Veronika Borovková, Tomáš Doležal a další. Někdy se styl této kapely označuje také jako pubrock pro její texty s hospodskou tematikou.

 Historie kapely

Počátky formování kapely jsou nejasné a spadají do doby, kdy hlavní představitelé skupiny chodili na střední školu.

 Osmdesátá léta

Od roku 1982 hráli někteří z nich ve společné kapele Spálená tlumivka. V roce 1985 pak založili hudební skupinu Tři sestry. Název vymyslel Jiří Brábník (Hadr). Skupina poprvé soukromě vystupovala ve složení: Hadr, Sup, Jírovec a Magor. Nedlouho po té se ke skupině přidali tři zpěváci: František Moravec (Lou Fanánek Hagen), Simona Bártová (Síma) a Petr Kratochvíl (Bombur). První oficiální koncert Tři sestry hrály na jaře 1986 ve strahovském Klub 001. V létě 1986 se vážně zranil zpěvák Fanánek (projíždějící vlak mu amputoval nohu; nyní nosí protézu) a vystupování skupiny bylo načas přerušeno. V roce 1987 ze skupiny odešli zpěváci Síma a Bombur a přišel kytarista Luděk Pallata (Nikotýn). Chvíli vystupovala kapela se dvěma kytaristy, ale zanedlouho Jírovec emigroval. V lednu 1988 vznikla nahrávka, která byla vydána jako deska roku 1995 pod názvem Rarity.Koncem 80. let proběhlo ve skupině ještě několik personálních změn, z nichž zřejmě nejzajímavějším je jedno z dočasných působení kytaristy Františka Sahuly.

Devadesátá léta

Kapela Tři sestry vydala své první album Na Kovárně to je nářez roku 1990. Po celá 90. léta a později až do současnosti pak skupina vydávala poměrně pravidelně nové desky. Roku 1993 původního harmonikáře Supa nahradil nový, Sup II. V roce 1994 skupinu opustil kytarista Nikotýn, kterého nahradil Ronald Seitl a opět přistoupivší František Sahula. Velkou ztrátu soubor utrpěl v lednu 1996, kdy tragicky zahynul bubeník Hadr. Nahradil ho o rok později Bubenec. Roku 1996 odešel také Sup II., kterého nahradila Supice. František Sahula soubor opět opustil roku 1997, na jeho místo nastoupil Cvanc. Oficiální stránky Tří sester byly založeny roku 1998.

21. století

10. června 2000 skupina velkolepě oslavila své 15. narozeniny koncertem v Praze na Štvanici. Na přelomu tisíciletí a pak ještě v letech 20032004 se souborem opět mihnul František Sahula. V roce 2003 se stal členem kapely kytarista Zdeněk Petr. V současné době tvoří Tři sestry tito muzikanti: Lou Fanánek Hagen (zpěv, textař), Ing. Magor (kapelník, manažer, producent, baskytara), František Vrána (bicí), Supice (harmonika, zpěv), Ronald Seitl (kytara), Zdeněk Petr (kytara), Jaroušek (saxofon, klarinet) a František Kacafírek (housle). 19. srpna 2008 frontman skupiny Lou Fanánek Hagen oznámil, že pokud oštěpařka Špotáková na olympiádě v Pekingu vybojuje zlato, tak ji skupina složí písničku. Špotáková skutečně zlato získala a Fanánek se vyjádřil, že text složí, hudbu někdo z jeho kamarádů a písničku chtějí vydat co nejdříve. Písnička měla premiéru na tiskové konferenci v restauraci U Pinkasů, koncertní premiéru si písnička odbyla na festivalu Rock na valníku 2008, Špotáková se koncertu zúčastnila a píseň Čtvrtá sestra zazpívala spolu s frontmanem skupiny Hagenem.

Členové kapely

Aktuální členové

Lou Fanánek Hagen (vlastním jménem František Moravec) - zpěvák a textař skupiny, dříve občasně i bubeník, saxofonista, baskytarista a perkusista. Vůdce souborů Hagen Baden a Duní.

Ing. Magor (vlastním jménem Tomáš Doležal) - baskytarista a manažer skupiny, producent většiny alb. „Malý velký muž — malý vzrůstem, velký manažerskými schopnostmi.

Supice (vlastním jménem Veronika Borovková) - v roce 1996 se stala harmonikářkou skupiny s několika výraznými pěveckými vstupy (např. píseň Dederon).

Ronald Seitl - v roce 1994 se stal kytaristou skupiny. Hrál i ve skupinách Hagen Baden a Duní.

Zdeněk Petr - od května 2003 kytarista souboru, povoláním vysokoškolský pedagog. Hraje i ve skupinách P.S. a Plexis.

Bubenec, Vrána (Petr Lukeš) - Od roku 1996 bubeník souboru. Paralelně s Třemi sestrami vystupoval se skupinou Rány těla, zaskakoval za Jakuba Geislera u skupiny Lety mimo, u kterých nakonec zůstal na dvě alba. Hrál i ve skupině Synové výčepu. Nyní paralelně hraje se skupinou The Radio$tars.

František Kacafírek - od roku 1993 se skupinou nahrává a koncertuje na housle jako „stálý host“. Hraje country a bluegrass, od roku 1981 je řádným členem skupiny Zelenáči (od roku 1990 Noví Zelenáči Mirka Hoffmana. Nahrával například i s Palečkem a Janíkem nebo se skupinou Wanastowi Vjecy.

Jaroušek (Martin Roušar) - nejnovější člen skupiny, hraje na saxofon a klarinet

Bývalí členové

Blázen (Jakub Maleček) - 19881991 baskytarista skupiny. Hrál též v hudebních uskupeních Duní, Hagen Baden i Orlík.

Bombur (Petr Kratochvíl) - 19851987 zpěvák skupiny, v pozdějších letech autor několika knih.

Cvanc (Miroslav Cvanciger) - 19971987 kytarista skupiny a jeden ze spojovacích článků mezi Třemi sestrami a jejich dřívější předkapelou Lety Mimo.

Čisťák (Jakub Čistecký) - 19851990 perkusista, náhradní bubeník a zpěvák skupiny.

Dachau (Petr Jírovec) - 19851987 kytarista souboru, autor hudby.

Hadr (Jiří Brábník) - 19851996 bubeník skupiny. Zakladatel skupiny, spoluproducent několika alb. Zahynul při autonehodě 15. ledna 1996 po nárazu do stromu, později se rozšiřovalo, že ho zabil snowboard.

Nikotýn (Luděk Pallata) - 19871994 (s přestávkou v roce 1989) kytarista souboru. Před angažmá ve Třech sestrách byl členem skupiny Underwelt. Jeho současné působení je nejasné.

František Sahula - s přestávkami od 1988 do roku 2004 kytarista a zpěvák, autor několika klíčových písní skupiny. V průběhu 90. let vystupoval s vlastním sborem Synové výčepu, s Fanánkem vytvořil projekt Stará kovárna jako za mlada. Autor knihy Průša se nevrací aneb hrál jsem v Třech Sestrách. 3. května 2008 byl nalezen zavražděn.

Síma (Simona Bártová) - 19851987 zpěvačka souboru.

Slunce severu (Ilma, tehdy Maršíčková) - 1984-1986 zpěvačka skupiny Druhé housle, posléze i ve Třech sestrách až do podzimu roku 1988.

Sup I. (Tomáš Karásek) - 19851993 harmonikář souboru. Autor několika písní, textů a literárních děl. V současné době obchodní poradce ve Švýcarsku.

Sup II. (Miloš Berka) - 19931996 harmonikář souboru. Též znám jako Myloš.

Zvláštní postavy

Kabík (Michal Karpíšek) - Baskytarista skupin Druhé housle a Duní, šéf a dlouhou dobu jediný člen Fan clubu Tří sester.

Kočár (Vladimír Kočandrle) - Klávesista skupiny OK Band a ředitel firmy Monitor (později EMI).

Kristýnka - Hrála jednu z jeptišek v klipu Pijánovka a nazpívala píseň Francouzská.

Nosál (Tomáš Nosek) - Kytarista skupiny Noc pod ubrusem, baskytarista a autor většiny písní skupiny Duní.

Orozák (Petr Orozovič) - Režísér řady videoklipů a pětice dokumentů zabývajících se hudbou nebo jednotlivými členy skupiny Tři sestry (z toho jeden osobou Lou Fanánka Hagena); dlouholetý pozorovatel dění ve Třech sestrách. V 2. polovině 80. let byl též saxofonista spřízněného souboru Noc pod ubrusem.

Sněhulák (Martin Votápek) - V roce 1996 byl provozním hostince Na staré Kovárně v Bráníku.

Vydra Jára alias Jára ze Sokola - Starý známý Tří sester z Kovárny, zvukař na chmelovém turné a především točič piva na koncertech souboru v průběhu devadesátých let.

Táňa, Ivanka, Jíťa, Petruška - Příležitostně doprovodné vokalistky z období tzv. nekonečného léta, oblíbené pro své rozpustilé taneční kreace zejména tehdejšími kytaristy souboru kvůli šlapaní po krabičkách a hadičkách od nástrojů.

Kelt (Martin Hložek) - Dlouholetý známý Tří sester z Moravy a dodavatel dobrého vína. Autor řady koncertních fotografií v letech 1999-2003.

 Sportovní aktivity

Skupina Tři Sestry se mimojiné věnuje sportovním aktivitám, existuje Sailing Team Tři Sestry, který se účastní jachtařských závodů v mnoha zemích, od roku 2006 s jachtou Benetau First 40,7. Také existují fotbalový (1.RFC SPARK) a hokejový (HC Stará kovárna) tým s účastí členů skupiny. Skupina pořádá tenisové, lyžařské a cyklistické závody.

Diskografie

[editovat] Singly

[editovat] Fanánkova sólová tvorba

[editovat] DVD